ZPĚVAČKA DASHA: OD HOUSLÍ K PROFESIONÁLNÍMU ZPĚVU

06.01.2024

DASHA je umělecké jméno Dagmar Sobkové, populární české popové zpěvačky a herečky. Narodila se v roce 1981 ve Zlíně. Už jako malá hrála na klavír a na housle, ale zpěv nakonec zvítězil. Studovala na Pražské konzervatoři a vystupovala jako vokalistka s Karlem Gottem, s nímž absolvovala německé turné v roce 1998. Dasha se řadí mezi nejobsazovanější muzikálové zpěvačky a herečky. Pravidelně koncertuje s kapelou Pájky Pájk Quintet a vystupuje také jako sólistka s kapelou Moondance Orchestra vedenou klavíristou, skladatelem a aranžérem Martinem Kumžákem. Jejich repertoár je popový s esencí latinskoamerické, funky, soul a R´n´B hudby. Jako hudební doprovod účinkovali například v pořadech Bailando, Duety … když hvězdy zpívají, Robin Hood – Cesta ke slávě, Anno, TýTý, nebo v úspěšném pořadu Stardance … když hvězdy tančí. Od roku 2011 Dasha pravidelně uvádí společně s Janem Smigmatorem autorský hudební pořad Klub Evergreen na vlnách Českého rozhlasu Dvojka. 

https://www.dasha.cz

Jsem se dozvěděla, že jste původně nechtěla být vůbec zpěvačkou, je to pravda?

Ano, já jsem původně nechtěla být zpěvačkou nebo nenapadlo mě to. Spíše jsem si myslela, že budu třeba houslistkou, protože jsem se učila v dětství na housle, tak ty ambice směřovaly někam jinam, ale pak se to zvrtlo.

A kdy se to zvrtlo?

Zvrtlo se to někdy na základce, kdy jsem se dostala do puberty a už se mi úplně nechtělo cvičit na housle, protože, aby ty housle měly nějaký krásný tón, tak je to fakt dřina. Takže čest všem houslistům, co tento hudební nástroj ovládají, neboť je to dlouhá cesta nebo alespoň mně by to asi trvalo dlouho. A potom mě moje paní učitelky pobídly, že mě slyšely zpívat a proč se tomu také nějak více nevěnuji. A tak to vzniklo.

Během studií na Pražské konzervatoři jste dostala nabídku zpívat jako vokalistka s Karlem Gottem. Jak na tuto spolupráci vzpomínáte?

Já si myslím, že lepší škola mě ani potkat nemohla. A to jak z hlediska profesního, tak toho lidského, protože Karel byl strašně prima na to, jaká to byla velká osobnost.

Kdybyste měla zmínit další osoby kromě Karla Gotta, které vás ve vaší kariéře nějak výrazněji ovlivnily, koho byste řekla?

Kdo mě inspiroval a vlastně i v začátcích mentoroval byl Jirka Korn. To je neskutečný profík. Teď se tomu říká stará dobrá škola. Dlouhá léta jsem spolupracovala i s Helenkou Vondráčkovou, kterou bych charakterizovala slovy – pokora, umění, profesionalita. Takže to je přesně ta generace, která mě inspirovala.

Již po dvanácté váš hlas provázel soutěž Stardance, kterou jsme mohli sledovat na obrazovkách České televize. Na co jste se vždy nejvíce těšila? Měla jste případně i z něčeho obavy?

No, my máme vždy samozřejmě obavy z různých hudebních výzev, které si pro nás dramaturgové připravují. Třeba jsme tam měli píseň ve finštině, což není jazyk, který bych ovládala. (smích) Každopádně se pokaždé moc těším, když se shledáme s tou starou dobrou partou, protože štáb se nemění. Mění se jen soutěžící a na ty jsem vždy moc zvědavá. Je to vždy pastva pro oči, kostýmy krásné. V zákulisí vládne velmi přátelská atmosféra, Marek Erben, Terezka Kostková… No, je to pro mě srdeční záležitost.

Co se Vám v minulém roce ještě podařilo?

Jedna moc hezká věc, byla to pro mě velká pocta, protože Česká televize se o mě rozhodla natočit dokument, který režíroval Jan Mudra. Takže jsem s ním zažila krásné dva roky, kdy mě doprovázel na téměř všech mých hudebních profesních počinech. V září byl dokument uveden v rámci festivalu Zlatá Praha, kde jsem měla zároveň koncert s filharmonií Hradec Králové.

Když zrovna nepracujete, jak si nejlépe odpočinete?

No, samozřejmě i spánek je dost funkční věc. (smích) Ale já jsem takový neposeda, miluji cestování, které mě nabíjí. Doma mám neustále potřebu něco dělat, takže když někam odjedu, změním prostředí a přivede mě to na jiné myšlenky, tak to je pro mě největším odpočinkem.

Zdroj: www.dasha.cz

Foto: Facebook zpěvačky DASHY