V HUDBĚ MĚ POPOSTRČIL DAVID STYPKA, ŘÍKÁ ZPĚVAČKA KATEŘINA MARIE TICHÁ

27.12.2022

Kateřina Marie Tichá je popová písničkářka a zpěvačka, jméno Kateřina si zvolila sama na počest svým prababičkám. Narodila se 18. srpna 1994 ve Vlašimi, později se přestěhovala do Prahy kvůli studiu na Karlově univerzitě. Od dětství se zajímala o hudbu, zpívala v několika místních sborech. V roce 2013 zahájila dosud trvající spolupráci s tehdy vznikající kapelou Jelen. V roce 2020 vydala debutové album Sami, za které získala cenu Anděl v kategorii Objev roku. V roce 2021 začala zpívat s kapelou Bandjeez. 

https://katerinamarieticha.cz/

https://www.facebook.com/KaterinaMarieTicha

Jaký máte vztah k Frýdeckomístecku?

Já mám tady na Frýdeckomístecku úplně celou kapelu a teď už tak trochu i rodinu a neskutečně moc přátel, takže se tady cítím jako doma.

Co Vás na vystupování s Bandjeez nejvíce baví?

S kluky z Bandjeez zpívám něco málo přes rok a kousek, takže jsme ještě v takové líbánkové fázi. (smích) Baví mě to s nimi od začátku do konce, od prvního potkání se, přes cesty dodávkou až po samotné vystupování na pódiu, včetně času stráveného po koncertě. Takže, když jsme spolu víc jak tři dny a musíme se pak rozloučit, tak je to hrozné, protože potom to je jako se vracet se z letního tábora, člověk je smutný a nešťastný, že musí domů.

Vyslovila jste se, že Vám David Stypka hodně změnil život. V čem?

Jé, no to bych mohla vykládat hodiny a hodiny... Ale rozhodně mi ukázal, jak jdou věci v muzice a ve psaní dělat jinak, než jsem si myslela a také mě popostrčil, abych dělala na vlastních projektech.

A jak jste se vlastně dali dohromady s kapelou Jelen, ve které také zpíváte?

Bylo to úplně na začátku a bylo to o náhodě. Posílala jsem tenkrát nějaké své první písničky mému budoucímu managementu a v té době se tam začali ochomýtat právě Jeleni, tehdy byli ale snad jen tři. No a pak jsme se začali potkávat ve studiu u Martina Ledviny. Já pak napsala písničku a říkala si, že by bylo fajn mít kapelu, která by to se mnou zahrála. A tak jsme spojili síly a vydrželo to, už to bude deset let!

Čemu všemu se věnujete kromě hudby?

Snažím se psát básně. A teď i hodně sportuji, což je v mém životě poměrně novinka, takže běhám, jezdím na kole a moc mě to baví.

A jak se Vám to daří všechno časově skloubit?

Strašně blbě! Zrovna včera jsem si tak seděla doma a meditovala nad tím, že budu muset ubrat. Mám toho moc a nelze všechno dělat na 100%. A když se mi před koncertem stalo, že jsem přišla o hlas a já se bála, abych to na druhý den zvládla odzpívat, tak jsem se začala opravdu zamýšlet nad tím, že musím některé věci přehodnotit. Není to vždy lehké!

Foto: archiv Kateřiny Marie Tiché, Facebook Kateřiny Marie Tiché