ROZHODL JSEM SE VE SVÉM ŽIVOTĚ POMÁHAT LIDEM OD RŮZNÝCH OBTÍŽÍ, ŘÍKÁ MASÉR VLADIMÍR KUŤKA

02.05.2022
,,Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační onemocnění, které se mohou objevit v jakémkoliv věku."
,,Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační onemocnění, které se mohou objevit v jakémkoliv věku."

Vladimír Kuťka se narodil na Slovensku, ve městě Komárno v blízkosti maďarských hranic. Od roku 1989 bydlí v Karviné. Vystudoval strojní průmyslovku, během života se však věnoval mnoha profesím. V současnosti pracuje již několik let jako masér. ,,Volného času mi moc nezbývá, pracuji totiž od osmi rána do šesti a někdy i déle, ale o víkendech rád kutím, pracuji se dřevem nebo na zahradě. Taky moc rád čtu, snažím se neustále vzdělávat. No a v neposlední řádě musím ještě zmínit poslech hudby, líbí se mi všechno, od vážné až po tu rockovou."

https://maservladimir.cz/


,,Když neberu telefon, tak pracuji, ale volám vždy nazpátek. Nechci ze sebe dělat nějaké vzácné zboží, a proto nepoužívám věty stylu... No mám to šíleně nabité, ale zrovna se mi tady uvolnilo místo... Čekací doba je u mě tak týden."


Když vstoupíte do místnosti, tak vás jako první zaujme velký energetický zářič na stěně, na kterém jsou vyobrazeny symboly jing a jang. 

,,Moc se mi líbí ta myšlenka, že na všem zlém je něco dobrého a na všem dobrém je něco zlého, prostě je důležité, aby v životě bylo vše vyvážené. Paprsky, které vidíme pomáhají koncentrovat vesmírnou energii. Takže, když se správně naladím, tak jsem schopen touto formou předávat energii ze sebe přímo danému člověku."

Řekl jste, že jste vystudoval strojní průmyslovku. Jak jste se od technického oboru dostal k práci maséra?

Ono se to možná nezdá, ale ty obory mají mnoho společného. Mechanika člověka a mechanika stroje fungují na podobném principu, aby vše fungovalo, tak do sebe musí prostě všechno zapadat. Dělal jsem různá povolání a můžu říct, že jsem všechna dělal rád. Po škole jsem začínal na městském úřadě, na odboru vodohospodářství. Dále jsem pracoval třeba jako strojní technolog nebo taky technický kontrolor v loděnici v Komárnu, kde jsem měl na starost zkušební plavby. Pak, ale přišlo takové krizové období, bylo to někdy mezi osmdesátým osmým a osmdesátým devátým, kdy byl chozrasčot, což byla metoda plánovitého vedení hospodářství v podnikání v socialistické ekonomice a v důsledku toho nám začali sahat na osobní ohodnocení, hodnotili prémie podle výkonnosti, takže jsme byli nakonec bez prémií, přišli jsme o třetinu platu, a tak jsem se rozhodl nastoupit do OKD. Začínal jsem jako razič, ale postupně jsem se propracoval až ke strojníkovi razícího stroje. Fáral jsem na Dole 1. máj, na Dole 9. květen a končil jsem na Dole Darkov. No jenže pak jsem naplnil expozičku, což znamená, že jsem odpracoval maximální počet směn v uhelném dole a stal jsem se nepotřebným. Někomu se zadařilo a mohl zůstat na nějakém bezprašném pracovišti, ale pro mě se tenkrát zrovna nic nenašlo. Pamatuji si, že ve středu jsem podepsal výstup, šel jsem se nahlásit na pracovní úřad, tam mě odeslali na rekvalifikace a hned v pátek jsem začal navštěvovat masérskou školu, mělo to tenkrát rychlý spád. Tenkrát jsem si říkal, no co, tak to zkusím a uvidím...

Co všechno obnáší práce maséra?

Masáže jsou hodně o koncentraci, nedá se to dělat automaticky, protože potom to lidi poznají. Člověka je potřeba nacítit, masér se tzv. nacítí na klientův dech, na jeho napětí a nemusí se pak ptát, jak moc může při masáži přitlačit. Je si třeba uvědomit, že v těle souvisí všechno se vším. Dokud budete mít posunutý obratel a ten vám třeba ovlivňuje i nějaké orgány, například plíce, žaludeční dutiny, slezinu či játra, tak vám budu zbytečně dělat nějakou super extra hladivou masáž, ten nerv bude pořád natažený a pořád bude dělat potíže. Nejprve je opravdu zapotřebí srovnat klouby, obratle, svalové uzlíky, odstranit dysbalance, teprve pak se vám může rapidně zlepšit jak zdravotní stav, tak ten psychický, protože přestanete myslet na bolesti, na nějaká omezení.

Co můžeme my sami udělat proto, abychom se cítili lépe?

Rozhodl jsem se ve svém životě pomáhat lidem od různých obtíží, a proto jsem absolvoval i několik nadstavbových kurzů a samozřejmě jsem i načetl mnoho odborných knih. Snažím se vždy dělat, co je v mých silách, ale pak už záleží na každém z nás... Každý se musí rozhodnout sám za sebe, jak se bude stravovat, kolik hodin bude spát, jak moc se nechá zahltit myšlenkami. Někdy se setkávám s lidmi, kteří neustále na něco nadávají, všechno je podle nich na nic. To, jak myslíme nás může významně ovlivňovat. Na všem negativním se dá najít něco pozitivního, akorát to někdy nevidíme hned, třeba nám to dojde až s odstupem času. Stejně tak nezměníme minulost, co bylo, to už se nezmění. Neřešte, že jste měli věci udělat jinak, stejně tak nepoužívejte slovo "až", jakože věci změníte v budoucnu. Žijeme tady a teď! To, co bude, změním tím, co udělám dnes. Takže jestli budu dneska něco flákat, tak zítra to nebude lepší.

A poznáte, když k vám přijde na masáž negativní člověk?

Na masáž nechodí negativní lidé, absolutně to neuznávají, nenechali by na sebe ani sáhnout. Raději si nechají u lékaře dát x injekcí, po kterých jim stejně nebude lépe, protože se neodstraní příčina bolesti. Budou si tak i nadále stěžovat, že jim to nepomohlo a budou mrzutí, že je stejně všechno bolí.

S jakým zdravotním problémem za vámi lidé nejčastěji přicházejí?

Jsou to nejrůznější bolesti pohybového aparátu, zmínil bych například posunuté SI skloubení, které způsobuje ostrou bolest v hýždích a bederní části páteře. Velmi časté jsou také problémy krční páteře či ramene. Možná jste už slyšeli o tzv. zmrzlém ramenu, které je málo pohyblivé. Neméně časté jsou například i tenisové lokty a další. 

Zmínil jste, že lidé často nedbají na správné držení těla a tím si zadělávají na vážné zdravotní problémy. Co si můžeme dlouhodobým vadným držením těla způsobit?

Jednou z nejčastějších věcí, s kterou se setkávám, jsou posunuté krční obratle. Když se obratel posune, tak se natáhne nerv na jednu nebo na druhou stranu a nerv se pak brání proti bolesti tím, že se kolem něj udělá otok, tukový polštářek, díky kterému se pak do hlavy dostává méně krve, což může mít za následek točení v hlavě, nespavost či nervozitu... Pozornost bychom měli věnovat i prsním svalům, které jsou čtyřikrát silnější než přitahovače lopatek, a tak se může stát, že si prsní svaly přitáhnou lopatky, člověk se nahrbí, prsní svaly ztuhnou, záda se zakulatí, utlačí plíce a tělo tak dostává o 15-20 % méně kyslíku. Při dlouhodobém nedostatku kyslíku pak mohou trpět některé další orgány, a k tomu můžeme mít velmi oslabenou imunitu.

A jak je to se sportováním? Co je a není vhodné pro člověka, kterého trápí výše uvedené obtíže?

Je třeba cvičit, ale cíleně. Člověk má svaly posturální, které mají za úkol udržovat vzpřímenou polohu těla, a pak svaly fázické, které řídíme myšlenkou. Jestliže jdete do fitness, tak cvičíte vědomě a posilujete právě ty svaly fázické, což ale v rámci zdravotního cvičení nemá velký význam. Mnozí jsou také přesvědčení, že to nejlepší, co mohou udělat při bolestech zad je začít se cvičením jógy. Jóga je vynikající na stabilizaci zdravého člověka, ale dokud máme v těle něco posunutého, tak si tímto typem cvičení akorát stabilizujeme špatnou polohu obratlů atd. Jak už jsem říkal, nejprve je opravdu potřeba v těle vše srovnat, a pak teprve můžeme začít s posilováním. Co bych doporučil je určitě balanční cvičení, jedná se o nevědomé chytání rovnováhy na nestabilní podložce. Někdy si lidé mylně myslí, že něco dělají pro své zdraví, ale vlastně si spíše ubližují. Proto bychom si měli nejprve zjistit potřebné informace nebo se poradit s nějakým odborníkem. Například špatným stylem běhu, přes paty nebo na nesprávném povrchu, si způsobujeme nárazy do páteře, kloubů. Jindy si zase nehlídáme tepovou frekvenci, při jejím překračování se vytváří kyselina mléčná, která vniká do krve a svalů, což následně způsobuje tuhnutí a křeče. Důležité je hlídat i glykemický index - po tréninku se hodinu ovládnout a nedoplňovat hned energii sladkostmi, mohlo by tak hrozit kolísání GI a když se tak děje dlouhodobě, může být výsledkem i cukrovka.

Jaké rady byste dal lidem, které trápí bolesti zad?

Výborná je úlevová poloha, kdy si lehneme na zem a nohy dáme do zvýšené polohy, například na sedačku, dochází tak k narovnání páteře a jejímu uvolnění. Důležité je i samozřejmě zdravé sezení. Víte, že máme i takzvané orgánové hodiny? Nejkvalitnější spánek je od jedenácti do čtyř hodin rána, no a pokud člověk nespí v tuto dobu, tak pak v těle nefunguje vše tak, jak by mělo.

Co zahrnují vaše služby, které nabízíte?

Při své práci používám hodně Dornovu metodu, což je metoda, kdy se mechanicky nasazují klouby a obratle na své místo. Po ní by měla ideálně nasledovat Breussova masáž, kdy se speciálními tahy aktivují vzpřimovače páteře a díky třezalkovému oleji se regenerují ploténky.

V nabídce mám například konopnou masáž, reflexní terapii, antimigrénovou masáž, baňkování, masáž proti celulitidě, klasickou masáž krku a dekoltu, ruční lymfodrenáž či královskou masáž, což je absolutní dvouhodinový relax, který by si měl jednou za čas dopřát každý.

Rád vám také poskytnu:

Relaxační masáž, která zamává se ztuhlostí svalů a kloubů, je ideální volbou pro toho, kdo je často ve stresu nebo pod tlakem a chce si tak odpočinout od každodenních starostí.

Sportovní masáž má za cíl připravit člověka na sportovní výkon či po výkonu urychlit regeneraci sportovce.

Havajskou masáž, kdy dochází k propojení psychické, fyzické i emoční úrovně a také se zrychluje regenerace všech tkání. Celý proces pozitivně působí na krevní a lymfatický systém, odstraňuje svalovou bolest, potlačuje únavu a napětí, nabíjí energií a detoxikuje celý organismus.

Termoterapii, která je prováděna horkými lávovými kameny. Tlak teplých kamenů proniká hluboko do svalů, kde pomalu uvolňuje ztuhlost a napětí. Navíc podporuje krevní oběh, zlepšuje regeneraci, pomáhá při nespavosti, reguluje trávení či ulevuje od bolesti.