MARTIN CHODÚR: VE TŘECH LETECH JSEM ZAČAL ZÁROVEŇ MLUVIT I ZPÍVAT

29.08.2022

Martin Chodúr je český zpěvák, skladatel, textař, multiinstrumentalista a také vítěz Česko Slovenské Superstar z roku 2009, který se narodil v roce 1989 v Ostravě. Je absolventem Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě v oboru Hra na klarinet. Kromě klarinetu však hraje aktivně i na klavír, kytaru, saxofon a příčnou flétnu.

Jak se Vám dneska zpívalo? Vystupujete raději před velkým publikem nebo raději na menších akcích jako tomu bylo dnes?

Dneska se mi zpívalo naprosto výborně! Možná i proto, že jsem vystupoval v podstatě doma, bydlím totiž tady, kousek přes kopec, takže bych řekl, že jsem zpíval mezi svými a pro své, což je vždycky to nejpříjemnější. A zda mi vyhovuje menší nebo větší publikum? Asi to úplně nerozlišuji, spíše je pro mě důležité, jestli se publikum baví a jestli jde na těch lidech vidět, že si vystoupení užívají a chtějí, abychom pro ně hráli. Když je méně lidí a atmosféra je dobrá, tak je to mnohdy lepší, než když je lidí spousta, v takovém případě je pak mnohdy těžší tu atmosféru navodit, protože jste samozřejmě dál, nevidíte pořádně přes světla, atd. Takže všechno má svoje pro a proti.

V kolika letech se u Vás začalo projevovat mimořádné pěvecké nadání a kdo si toho všiml?

Mám to samozřejmě z druhé ruky, ale moje máma vždycky říkala, že ve třech letech jsem už uměl všechny písničky, které znala a já chtěl pořád další a další, a tak mě přihlásili do hudební školy. Takže ten přelom byl asi někdy v těch třech letech, v podstatě, když jsem začal mluvit, tak jsem začal rovnou i zpívat.

V roce 2009 jste se stal vítězem Superstar. Jak na svou účast v této soutěži vzpomínáte a co Vám to přineslo?

Na Superstar vzpomínám s láskou, velice mě to bavilo. V podstatě ta soutěž splnila mé očekávání, proč jsem tam šel, a tím kupodivu nebylo jen tuto soutěž vyhrát, ale zahrát si se skvělými muzikanty, zahrát si trochu jiný styl než jsem hrál do té doby... Byl jsem členem rockové kapely a toužil jsem si zazpívat i s Big Bandem či orchestrem, ale moc jsem nevěděl jak na to a když jsem pak uviděl, že právě v téhle televizní soutěži je každé kolo trochu jiné, tak jsem si říkal, že je to skvělá šance, jak si vyzkoušet něco mezižánrového. A to bylo úžasné!

Tušil jste, že Superstar vyhrajete?

Netušil. Nečekal jsem samozřejmě vůbec nic, možná i proto, že mě v podstatě na jednom z prvních castingů prakticky chtěli vyhodit. Takže jsem nevěřil, že bych mohl dojít až do konce. Myslím si, že je to o štěstí, shodě šťastných okolností a hlavně o mých fanoušcích, o lidech, kteří sledovali tuto soutěž, jim jsem vděčný za mé vítězství.

Jste pracovně velmi vytížený. Když už máte volný čas, u čeho si nejlépe odpočinete?

Jsem vášnivý čtenář, takže já odpočívám tak, že čtu knížky. Dokonce jsem začal studovat filozofii na naší Ostravské univerzitě v Ostravě. Začíst se do jiného světa, do jiných problémů než jsou ty hudební a související se showbyznysem, to je pro mě ten pravý relax.

Foto: archiv Martina Chodúra