LUCIA RUBELJOVÁ: INSPIRACE PŘICHÁZÍ SAMA, NACHÁZÍM JI VE SVÉM BĚŽNÉM ŽIVOTĚ

04.12.2021

Umění v podání Lucie Rubeljové otevírá dveře do světa múz, kreativity a fantazie. Při tvorbě obrazů využívá vícero technik: malbu akrylovými barvami, akrylovými spreji, kombinovanou techniku, malbu kombinovanou koláží, malbu špachtlí, moderní techniky s lesklou fixací "liquitex", 3D obrazy s použitím tvarovací hmoty, batikovanou techniku a další.

https://www.lart.sk/


Tato nadaná umělkyně se věnuje popartu. Ráda maluje portréty známých osobností, namalovala už například Karla Gotta, Václava Havla, Milana Lasicu, ale také třeba Marilyn Monroe, Freddieho Mercuryho nebo Beyoncé.

Narodila se ve městě Stará Ľubovňa, nyní však žije v Bratislavě. Kreslit začala už jako tříletá, její rodiče si brzy všimli jejího talentu a snili o tom, že bude jednou slavnou umělkyní. Zatímco její vrstevníci malovali hlavonožce, její postavičky už měly řasy či prsty. Měla chuť pomalovat každou bílou plochu, kterou viděla, dokonce pokreslila i svůj rodný list. Po ukončení základní školy absolvovala talentové zkoušky na Střední uměleckou školu v Kežmarku, kde se umístila jako první v přijímacím řízení, cesta ji ale nakonec zavedla na umělecky zaměřenou Střední pedagogickou a sociální akademii v Prešově, kde během studia například vytvořila i didaktickou pomůcku - velkou knihu ilustrací pro děti. Malování je její prací, ale zároveň i koníčkem. Ve volném čase také ráda skládá básně nebo zpívá, občas vystupuje s kapelou Avenue na jejich koncertech. 



Jak dlouho přibližně tvoříte jeden obraz?

Pokud se jedná o obraz na objednávku, tak mám nastavený limit jeden až dva měsíce, s tím, že pracuji současně na více obrazech. Pro umělce je lepší, když tvoří s časovým odstupem, dílo je pak zajímavější.

Kde hledáte inspiraci pro svá díla?

Inspirace přichází sama, nacházím ji ve svém běžném životě, jsou to lidé, kteří mě obklopují, v podstatě všechno kolem mě.

Kde se vám nejlépe maluje?

Ve svém bytě jsem si vytvořila ateliér z největšího pokoje a tam se mi pracuje nejlépe, mám tam i kancelářský koutek. Často si k malování pouštím televizi, takhle doma mi to vyhovuje, myslím si, že jinde bych to asi ani neuměla.

Kolik obrazů jste už za svůj život přibližně namalovala?

Kolik obrazů jsem namalovala, to přesně nevím, ale prodala jsem jich víc jak 500.

Kterého malíře obdivujete a proč?

Zbožňuji Salvadora Dalího. A proč? Na to existuje jednoduchá odpověď, velmi se mi líbí jeho tvorba a mám k ní nejbližší vztah, neskutečně mě baví malovat cokoliv, co je právě od něho.

Zajímá vás, co lidé ve vašich obrazech vidí? Pobavila vás například někdy nějaká reakce?

Zajímá mě to, povězme do nějaké zdravé míry, to znamená, že miluji pozitivní reakce a obdiv fanoušků mého umění, ti mě totiž posouvají dál a jsou pro mě zároveň obrovskou inspirací. Na druhé straně jsou samozřejmě lidé, kteří mou tvorbu kritizují, ale beru to sportovně, sto lidí, sto chutí. Nejvíce mě asi pobavilo, když mi jeden pán okomentoval abstraktní obraz, přičemž vůbec nepoznal moji tvorbu a napsal komentář: "Všichni malujete abstrakty, ale přitom určitě neumíš namalovat ani jablko."

Malujete i obrazy na objednávku - mohla byste popsat, co zákazníkům nabízíte? Jaké má zákazník možnosti?

Odběratel má možnost zadat k malbě určité indicie. V případě obrazu na míru nejprve připravuji grafický vizuál v daném prostoru, pokud je to potřebné, prostor někdy nafotím i já osobně, většinou při větší objednávce, jako tomu bylo například do kancelářských prostor v Praze či Vídni, kde se jednalo cca o 10 obrazů. Dále připravím několik kompozičních vizuálů, které slouží mě, ale samozřejmě to dělám také proto, aby měl odběratel lepší představu. Po vzájemné dohodě začnu malovat. Odběratel může na základě žádosti získat i certifikát o jedinečnosti.

A co vernisáže?

Určitě musím zmínit prestižní vernisáž MALUJSA, která se konala na Bratislavském hradě pod záštitou Ľuboslava Mozy, jednoho z nejznámějších kurátorů Slovenské republiky. Na předposlední výstavě jsem měla politika Borise Kollara a zpěváka Lukáše Adamce, kterému jsem malovala speciální obraz pro titulku jeho nově vzniklého CD. Nezapomenutelná byla i vernisáž, kdy jsem spolupracovala s indonéským velvyslanectvím, Indonésie je totiž plná kontrastů, bylo pro mě například velmi zajímavé malovat chrám Pura Ulun Danu Bratan. Poslední výstava byla v Itálii, konala se v prostorech paláce Vila Beruchello ve městě Porto Sant Elpidio. Mezinárodní festival je prestižní událostí a o to více, když se koná v Itálii, a navíc, když je jeho zakladatelem jeden z aktivních členů prestižního hudebního festivalu v San Remo a vystavený umělec Fernando Calva. Spolupracuji s ním úspěšně už dlouhá léta. Zároveň usiluji o to, abych dokázala, že naše umění je v dnešní Evropě plnohodnotné.

,,Mezinárodní porota festivalu San Crispino udělila významné ocenění: Premio speciale della Giuria Lucii Rubeljové. Zaujala ji energie a jistota, s jakou pracuje. Blahopřeji!" PhDr. Ľuboslav Moza, PhD.

Velmi úspěšná byla i aukce ve Slovenském domě v Praze, kde Lucia Rubeljová vydražila všechny svoje obrazy. Svým uměním tak přispěla dobrým věcem, neboť celý výtěžek z prodeje bude použit na smysluplné projekty.

V období koronavirové krize, kdy musely být galerie v Česku i na Slovensku zavřené, vznikl zároveň skvělý nápad, přestěhovat dočasně galerii do prostor, kde se lidé testují na nemoc Covid-19. Výstava československého umění, která se konala v Žilině, se tak dostala k lidem i v období lockdownu.