KAŽDÁ NÁVŠTĚVA SE NEOBEJDE BEZ ŽIHADEL, ŘÍKÁ VČELAŘ JAN TOMAN

07.01.2023

VČELAŘSTVÍ TOMI

Jan Toman se narodil v Roudnici nad Labem, což je město u hory Říp. V okolí Podřipska žije celý život. Vystudoval vysokou školu, obor pedagogika. Nyní pracuje ve státní sféře. Ve volném čase se rád věnuje přírodě a to včelaření, rybaření a myslivosti. Jeho velkým koníčkem je také sport, ať už cyklistika, běh, turistika nebo hokej. 

https://www.vcelarstvitomi.cz/

Instagram: @tomi_medy

Facebook: https://www.facebook.com/people/Včelařství-Tomi/

mobil: +420 722 988 430

Proč jste se rozhodl věnovat včelaření?

Před devíti lety jsem se rozhodl pro další koníček, který bude spojený s přírodou. Myslivosti a rybaření bylo velice blízko včelařství, které v mládí provozoval můj otec. S tím jsme se dohodl, že mě vše rád naučí a tak realizace netrvala dlouho a na dvoře jsem natíral první úly. Samozřejmě jsem si naivně myslel, že je to jen o vytáčení medu a minimální práci. Té je u včel po celý rok spousta. Díky tomu, že jsem vedle sebe měl zkušeného včelaře, tak jsem se mohl vyvarovat základních chyb. Sídlíme ve Mšených lázní, což je, jak název napovídá lázeňská obec v blízkosti Prahy. Naše včely máme umístěny, jak v obci Mšené lázně, tak v přilehlých lesích a polích v okolí Podřipska.

Mohl byste nám jednoduše přiblížit pojmy jako úl či včelstvo s ním související?

Každý úl má své včelstvo, ve kterém si řídí chod matka (královna). Ta je v úlu po celý rok jen jedna. Součástí včelstva jsou dělnice a trubci. Dělnice plní v úlu různé úlohy. Některá střeží vstup do úlu, jiná přináší pyl, vodu a nektar, jiná zase uklízí nepořádek, a nebo také krmí matku. Trubec ten má primárně dvě úlohy a to oplodnit matku a v letních dnech ochlazovat úl.

Co všechno předchází okamžiku, než začnete stáčet med do sklenic?

Když se podíváte na sklenici medu, málo kdo vidí, že tomu předchází kontroly všech úlů. Kontrola musí být každých 12 dní. Během kontrol včelař včelstva rozšiřuje, tak aby matka měla prostor pro kladení vajec (ta klade až 2000 vajec denně). Také se každému úlu přidávají nástavky. takzvané medníky. To je prostor, kam včely ukládají med, který se po zavíčkování z úlu odebere společně s plásty. Tyto plásty se musí dopravit na pracoviště, kde se odvíčkuje každá plástev (rámek). Víčko je tvořené voskem a včely ho používají pro konzervaci medu. Po odvíčkování se plástev vloží do medometu. Zde se odstředivou silou med oddělí od plástu. Následně probíhá čistění medu od vosku a jeho uskladnění. 

Chápu to tedy dobře, že včelaření je opravdu o celoroční práci?

Ano, jedná se opravdu o celoroční práci i když se každý domnívá, že včelař během léta jen vytočí med a je po práci. Od března se začínají kontrolovat včelstva, to trvá do července. Během této doby se také vytáčí med. To je práce od brzkého rána před východem slunce a končí se často v noci. V červenci se včely krmí, kdy my využíváme cukerný roztok s vodou. Následné měsíce se včely léčí. Od září začíná práce v dílně, kdy se vyváří vosk, opravují se nástavky (úly), dezinfikuje se a připravují se rámky s mezistěnami na novou sezonu. Po celou dobu roku probíhá prodej medu. Před prodejem se med musí z velkých nádob stočit do sklenic.

Je práce s včelami nebezpečná?

Mně osobně práce u včel nebezpečná nepřijde, ale chápu, že někdo jiný by se mnou asi nesouhlasil. Včely se chovají jinak, když mají co dělat (mají dostatek květů a nektaru) a jinak, když se nudí. Včely jsou velice citlivé na změnu počasí a tlaku. Každá návštěva se neobejde bez žihadel. Včely bohužel nepoznají "svého pána" a tak nemá vliv, zda s nimi pracuji já, a nebo někdo cizí. Prostě se chovají ke všem stejně. 

Med se často považuje za přírodní lék. Které z jeho blahodárných účinků na lidský organismus byste zmínil vy?

Med jako takový je dle mého často podceňován. Ale má tolik blahodárných účinků. Vyzdvihl bych asi tři a to antiseptické, protizánětlivé a především antibiotické. Včelařím 9 let, co si pamatuji, tak jsem trpěl na angíny, kdy jsem prodělal i pět angín do roka a neustále užíval antibiotika. Nevím přesně, kdy se toto zlomilo, ale od té doby, co včelařím a denně konzumuji med, neměl jsem angínu. Možná to není medem, ale má konzumace medu před včelařením byla čistě nulová.

Jaké jsou druhy medu?

Med dělíme do dvou druhů a to květový a medovicový. Květový včely nosí z květů, kde se nachází nektar. Tedy například ovocné stromy, řepka, akát. Pak máme medovicový, ten není závislý na květech, ale na přemnožených mšicích. Ty produkují sladkou šťávu, kterou včely sbírají.

A nějaká myšlenka na závěr?

Kolem medu a jeho kvality na trhu se roky hovoří asi nemá smysl kauzy zmiňovat. A tak bych jen rád lidem poradil, ať si najdou svého včelaře, který to dělá s láskou a nemá potřebu med nijak upravovat.