K VÁNOCŮM NEODMYSLITELNĚ PATŘÍ VŮNĚ PERNÍČKŮ, ŘÍKÁ MARTINA BRÁTOVÁ

08.12.2022

Martina Brátová se narodila v Trutnově, bydlela 18 let v Úpici, a pak se ještě několikrát stěhovala, než se s manželem usadili ve Rtyni v Podkrkonoší. Absolvovala střední školu s maturitou, obor poštovní a peněžní služby. Po škole pracovala nějakou dobu na poště, poté nastoupila jako zprostředkovatelka zaměstnání na Úřadu práce v Trutnově. V současnosti je na rodičovské dovolené se svými dvěma malými dětmi. Ve volném čase se věnuje pečení všeho druhu, od pečiva, různých buchet až po dorty, v neposlední řadě samozřejmě výrobě perníčků. Naplňuje ji jakákoliv kreativní práce jako je třeba vyrábění hand made dárečků.

e-mail: bratova.martina@seznam.cz

K Vánocům neodmyslitelně patří vůně perníčků, které se na rozdíl od ostatního cukroví dají použít i jako ozdoby na stromeček nebo dekorace kdekoliv po bytě. 

Když se řekne slovo perníčky, tak se mi vybaví jejich vyrábění v podobě dárečků pro různé příležitosti. Pamatuji si, že jsem se jako malá holka koukala na svoji maminku, jak zdobí perníčky a moc se mi to líbilo. Dělala tenkrát 3D stromečky a já to pak chodila obdivovat do prosklené vitríny. Postupem času už ale mamince nezbýval na takové věci čas, a tak jsem se rozhodla, že to zkusím sama. Jsem tedy samouk, s talentem po mamince. Jeden z mých prvních výtvorů jsem se rozhodla darovat jako originální svatební přání, sice mi to tenkrát zabralo více času než jsem čekala, ale měl úspěch. Každé perníčky vyrábím s láskou, myslím, že to je pak na těch výrobcích i vidět. Lidi většinou zajímá, jak je časově náročné perníčky nazdobit. Na to se ale těžko odpovídá, protože každý perníček je jiný, jak tvarem, tak velikostí. A taky záleží na množství, první trvá vždy nejdéle, a pak se doba zkracuje, mám to s každým kouskem už čím dál více v ruce a nemusím se koukat na předlohu. Celé roky jsem pekla jen pro rodinu a známé, ale všichni mi pořád říkali, že jsou tak krásné, ať je zkusím prodávat. Takže letos možná na moje výrobky narazíte na nějakém vánočním trhu či výstavě. Pokud máte chuť a trpělivost, zkuste si perníčky upéct taky. Pochutnáte si na nich a navíc vám vnesou do domova kouzlo Vánoc.

,,Perníčky je nejlepší si vyzvednout osobně. Před pár dny jsem posílala velký adventní perník nějakých 300 km přes PPL společnost a jeden malý perníček s číslovkou bohužel cestu nezvládl."