DUO JAMAHA: ZAZPÍVAT SI PÍSNIČKU S MARTINEM DEJDAREM VE FILMU MUZZIKANTI BYL PRO NÁS ZÁŽITEK

21.01.2023

Duo Jamaha působí na hudební scéně už od roku 1996, nyní v kapele působí otec (Alfons) a syn (Marián) Kotvanovci. Kapela má na kontě 3 zlaté a 3 platinové desky za prodej hudebních nosičů a dále také ocenění za vícero autorských písní v anketě Zlatý šlágr. Repertoár tvoří jejich vlastní tvorba, dále pak lidové a taneční písně, v neposlední řadě také domácí i zahraniční hity, včetně moderních remixů.

Milujeme muziku, veľmi si vážime všetkých fanúšikov, a preto hovoríme:
,,Prídeme zahrať všade tam, kde potrebujú hudbu a zábavu."

https://www.duojamaha.sk/

Povězte mi na úvod něco o sobě...

Jmenuji se Marián Kotvan a v kapele Duo Jamaha působím už nějakých cca 20 let. Kapela ale fungovala už sedm let přede mnou. Pocházíme z okresu Skalica, ze západního Slovenska, v blízkosti města Hodonína. Jsme Záhoráci a o této oblasti i hodně často zpíváme. Lidé si často myslí, že mluvíme moravským nářečím, je to hodně podobné s tím záhoráckým.

Jak se Vám dneska hrálo?

Hrálo se nám perfektně. Je úžasné, když se zaplní celé náměstíčko, panuje skvělá nálada, lidé zpívají a tancují. Opravdu jsme si to užili od začátku až do konce.

Všimla jsem si, že někdy se vaše kapela píše jako Duo Yamaha, jindy zase Duo Jamaha. Jak je to tedy správně?

Když můj otec zakládal se svým kamarádem kapelu, tak měli dvoje klávesy značky Yamaha a přemýšleli, jaký název si dají. Řekli si: ,,Jsme dva, tak si dáme Duo a když hrajeme na ty Yamahy, tak tam dáme Yamaha." A tak ten název vznikl. No a asi po deseti letech, co jsme hráli, nás oslovila televize a postupně jsme začali být čím dál častěji na obrazovce. A přišlo nám, že bychom se měli odčlenit od té japonské značky Yamaha a raději používat československý tvar, který bude naším vlastním označením. Takže jsme písmeno ypsilon změnili na "j", ale ať už zadáte třeba do vyhledávače to či ono, vždy dojdete k nám, na naši stránku.

Kde všude vůbec zpíváte?

Všude, kde nás pozvou. Čechy i Slovensko máme křížem krážem projeté a moc nás těší, že nás lidé poslouchají v obou těchto zemích. Jezdíme i do zahraničí, byli jsme například v Polsku, Německu nebo také v Chorvatsku. Hrajeme také na narozeninách, svatbách, ale to je tzv. Showtime, kdy uděláme zpravidla hodinovou nebo devadesátiminutovou kulturní vložku a bavíme lidi. Kromě těchto soukromých akcí nás mohou lidé vidět i na veřejných akcích, různých koncertech, vinobraních, výstavách apod. Všude přijedeme rádi, pokud nám to termín a čas dovolí!

Většina lidí Vás zřejmě poznala díky účinkování v TV Šlágr. Co Vám působení v této televizi přineslo?

Televize Šlágr má velkou sledovanost jak v Čechách, tak na Slovensku, takže jí určitě vděčíme za popularitu. Od začátku jsme hráli jak slovensky, tak česky, takže náš repertoár byl velmi rozmanitý. Skladby nám odprezentovali, ale to samozřejmě nestačí, důležité je, aby se to líbilo lidem.

Texty si píšete sami?

Ano, některé si píšeme sami, ale máme i vynikající autory textu i hudby, jak ze Slovenska, tak z Česka. Takovou zajímavostí je, že někteří čeští autoři nám píšou i slovenské texty.

A jak vzpomínáte na natáčení filmu Muzzikanti, kde jste si na úplném konci také zahráli?

Vzpomínáme na to moc rádi. To, že jsme se dostali mezi tu plejádu herců pro nás byla velká zkušenost. A zazpívat si písničku s Martinem Dejdarem "Dej mi pusu", kterou napsal Petr Šiška a Miro Bazger byl pro nás obrovský zážitek!

Popularita Vám určitě sebrala kus soukromí. Oslovují Vás lidé často?

Lidé nás samozřejmě poznávají, chtějí podpis nebo společnou fotku. Fanoušci nás oslovují v obchodě, na benzince, kdekoliv... Nedělá nám to problém, naopak, jsme rádi, že nás lidé rádi vidí.

A na co se lidé mohou letos těšit?

Na mnoho koncertů v Čechách i na Slovensku, kde zazní i nové písničky. Na našich vystoupeních ale uvidíte i další novinky. Tak doufáme, že se na nové turné těšíte stejně jako my! https://www.duojamaha.cz


Fotografie: archiv Duo Jamaha, Facebook Duo Jamaha